Čierne na bielom - predaj

Predaj * Martinus * ArtForum Pantarhei

Objednávka CD Bigbíťák

Objednávka CD
CD Bigbíťák

Návštevnosť

580524
DnesDnes164
VčeraVčera270
Tento týždeňTento týždeň1255
Tento mesiacTento mesiac2469
CelkoveCelkove580524

Čitáreň

Video vyhľadávanie

Foto

Koniec dobrého anjela

Lubo 11 obcankaNa Slovensku je to tak. Toto, dnes už démonizované vyjadrenie má určite silnú výpovednú hodnotu. Pokiaľ vo väčšine krajín sveta je to takto, tak na Slovensku je to takto. Logické, nie? Podobne je to aj s definíciou anjela. Pokiaľ v kresťanstve, judaizme a islame je anjel nebeská bytosť, ktorá vytvára akéhosi prostredníka medzi Bohom a ľuďmi a v iránskom zoroastrizme sú anjeli bytosťami bojujúcimi na strane Boha dobra, u nás na Slovensku máme dobrých, ale aj zlých anjelov. Za toho Dobrého sa ešte dávnejšie v čase prehistórie úspechu strany SMER pasoval istý podnikateľ z Popradu, Andrej Kiska.

Asi predpokladal, že na svete sú aj zlí anjeli a  takým sa on necítil. Každý začínajúci anjel robí chyby, a robil ich aj Dobrý anjel Kiska. Úžernícka firma Consumer Finance Holding, kde po prvýkrát rozprestrel svoje krídla mu zaručila úctyhodný kapitál. To, že ničnetušiacich žiadateľov o spotrebný úver obral o navýšenú 30 percentnú maržu bol asi signál nebies, aby aj naďalej kráčal „touto krajinou“ a rozosieval geneticky modifikované zrná neznášanlivosti a pokrytectva. Cez krátku zastávku v charitatívnej organizácii, kde sa riadia heslom „Kúpou tovaru v Dobrom e-shope nám umožníte zarobiť nejaké to euro na pokrytie bežnej réžie“, sa z úžerníka stal anjelský startupista na funkciu prezidenta Slovenskej republiky. Neskôr v spoločnosti KTAG, s.r.o. opätovne rázne zamával krídlami a tentoraz uplatnením neoprávnených výdavkov vo výške jedného milióna si zabezpečil financovanie svojej kampane. Popri tom stihol preletieť ponad pozemky vo Vysokých Tatrách a kúpiť ukradnutý majetok nič netušiaceho doktora s tvrdením, že o ničom nevedel. Tváril sa tak aj pri požiadavke okradnutého, aby nezákonne nadobudnutý majetok vrátil. Až súd musel zakročiť, aby Dobrý anjel pozemky vrátil.

Tento výpočet o aktivitách Dobrého anjela je žiaľ čertovsky pravdivý a dokresľuje charakter súčasného prezidenta. Na rozdiel od pána Boha mal šťastie, že naša ústava je božsky benevolentná a umožňuje takémuto človeku získať jednu z kľúčových funkcií v štáte. „Treba prevziať moc. Musíme zmeniť politickú mapu Slovenska“, v extáze deklamoval svoje predsavzatie na festivale Pohoda. Kto má prevziať moc? Akým spôsobom? V demokracii sa moc získava vo voľbách. Na to asi počas svojho účinkovania na pódiu zabudol. Pokrytecky objímal rodičov zavraždených detí a zneužíval ich pamiatku na vlastné politické ciele. Tváril sa bolestne pri spomienke na Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú, pritom vrele odporúčal nákup amerických bojových lietadiel za jeden a pol miliardy eur. Tie by nemali podľa všetkého slúžiť na prenášanie kvetín a plnotučného mlieka. Zbrane, je jedno či ruské, americké alebo arabské, sú vždy namierené proti ľuďom a v mene silnejšieho, agresívnejšieho a krutejšieho.

Dúfajme, že Dobrý anjel dolietal a jeho politická kariéra vyhasne s posledným dňom jeho pobytu v prezidentskom paláci. Aspoň na jednu vec by mohol poslúžiť. Slovensko asi stále potrebuje viac odstrašujúcich príkladov, ako sa politika robiť nemá. Od začiatku éry ponovembrového Slovenského štátu sme takýchto postáv našej novodobej histórie mali viac. Dúfajme, že to pomôže a voliči si dobre rozmyslia, komu moc, ktorá leží na ulici, pri najbližších voľbách odovzdajú. Už teraz sa na obzore objavila postavička s anjelským výrazom, ktorá na kľúčový post ašpiruje s heslom: „Nevzdáme sa, postavíme sa zlu a spolu to dokážeme!" Až príliš to korešponduje s tézou autora ultraľavičiarskej teórie Otvorenej spoločnosti, ktorý tvrdí: „...otvorená spoločnosť potrebuje nepriateľov. Ale ak nenájdeme spoločného nepriateľa, proti ktorému sa môžeme zjednotiť, pravdepodobne budeme žiť v rozdelenom svete, v ktorom budú medzi sebou bojovať národné štáty.“  Angličania hovoria „God Save the Queen!“ Na Slovensku by malo pred každými novými voľbami zaznieť „Bože, ochraňuj nás“.

Ľubo Belák

1.3.2019

Dnešný dátum

štvrtok, 6 máj 2021
16:35:31

Návštevníci

Práve tu je 138 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Novinky

KDE BOLO, TAM BOLA... KDE BOLO, TAM BOLA... 2021-02-21 - V týchto dňoch vzniká v Slovenskej televízii (RTVS) nový... Čítaj viac
Nebeská električka Nebeská električka 2021-01-31 - Nie každý si prizná, že začiatky majú aj svoje konce. Najmä... Čítaj viac

JEvents Calendar

May 2021
S M T W T F S
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5