Čierne na bielom

Predaj * Martinus * ArtForum Pantarhei

Objednávka CD Bigbíťák

Objednávka CD
CD Bigbíťák

Návštevnosť

663287
DnesDnes610
VčeraVčera957
Tento týždeňTento týždeň4214
Tento mesiacTento mesiac16372
CelkoveCelkove663287

Čitáreň

Video vyhľadávanie

Foto

OTVORENÝ LIST SLOVENSKEJ KULTÚRNEJ OBCE

Lubo 11 obcankaOTVORENÝ LIST SLOVENSKEJ KULTÚRNEJ OBCE: OBNOVA SLOVENSKA NIE JE MOŽNÁ BEZ KULTÚRY

predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, podpredseda EK Valdis Dombrovskis,

podpredseda EK Frans Timmermans, komisár pre ekonomiku Paolo Gentiloni, generálny riaditeľ DG ECFIN Marco Buti, generálna riaditeľka RECOVER Celine Gauer, predseda Európskeho parlamentu David Sassoli,

predsedovia pracovnej skupiny EP pre RRF Irene Tinagli a Johan Van Overtveldt

predseda Európskej rady Charles Michel

Na vedomie:

Predseda vlády Slovenskej republiky Eduard Heger

Vláda  Slovenskej  republiky  v apríli  2021  predložila  Európskej  komisii  Plán  obnovy  a odolnosti Slovenskej republiky, v ktorom definuje rozdelenie a spôsob použitia viac ako 6 miliárd Eur určených pre Slovensko z mechanizmu RRF (Recovery and Resilience Facility) s cieľom zmierniť ekonomické a sociálne  dopady  pandémie  ochorenia  COVID-19  a podporiť  udržateľnosť  a  odolnosť  európskej ekonomiky a spoločnosti a jej pripravenosť na zelenú a digitálnu transformáciu.

Predložený návrh reforiem a investícií zahŕňa viaceré oblasti ekonomiky a spoločnosti na Slovensku, ale úplne ignoruje oblasť kultúry a kreatívneho priemyslu, ktorá patrí v celej Európe k pandémiou najväčšmi postihnutým a zdecimovaným oblastiam. Podľa údajov Národnej banky Slovenska utrpel tento sektor najväčšie ekonomické škody aj na Slovensku, pričom už desaťročia čaká na zásadné štrukturálne reformy a investície.

Uznesenie Európskeho parlamentu o kultúrnej obnove Európy (2020/2708(RSP)) zo dňa 17.septembra

2020 zaväzuje členské štáty vyčleniť najmenej 2% z finančných prostriedkov alokovaných v národných

Plánoch obnovy a odolnosti na obnovu kultúrnych a kreatívnych odvetví, aby bola zabezpečená ich ekonomická a spoločenská kontinuita a ďalší rozvoj.

Výbor pre kultúru a médiá NR SR vo svojom uznesení zo dňa 23.septembra 2020 odporučil vláde SR, aby toto uznesenie EP rešpektovala a vyčlenila minimálne 2 % z prostriedkov Mechanizmu obnovy a odolnosti na kultúrne a kreatívne sektory.

Vzhľadom na to, že počas prípravy slovenského Plánu obnovy a odolnosti nebol kultúrny a kreatívny sektor nijakým spôsobom zahrnutý do jeho tvorby či zapojený do konzultácií, vznikla následne po zverejnení materiálu v apríli 2021 hromadná pripomienka v rámci legislatívneho procesu, v ktorej viac ako 2000 prestížnych signatárov z kultúrneho a kreatívneho sektora žiadalo vládu o prehodnotenie priorít RRF a zaradenie kapitoly týkajúcej sa kultúry a kreatívneho priemyslu. Táto pripomienka nebola vládou SR akceptovaná.

Argumentáciu predstaviteľov slovenskej vlády o tom, že kultúra nebola súčasťou usmernení Európskej komisie  pre  prípravu  RRF,  nepovažujeme  za  primeranú.  Príklady  toho,  aké  reformy  a investície v oblasti kultúry môžu a majú byť zahrnuté v Pláne obnovy a odolnosti, nájdeme v predložených dokumentoch iných európskych krajín (napr. Francúzsko či Česko), ktoré v nich rešpektujú uznesenie EP o finančnej alokácii pre kultúrne a kreatívne sektory.

 

Sme presvedčení, že projekty v oblasti kultúry by výrazne napomáhali plneniu základných kritérií pre RRF,  ktorými  sú  boj  s klimatickými  zmenami  a digitálna  transformácia.  V nadväznosti  na  projekt predsedníčky EK s názvom Nový európsky Bauhaus považujeme za veľmi dôležité, aby obnova Európy a Slovenska  mala  aj  svoju  kultúrnu  a estetickú  podobu.  Navyše,  stav  kultúrnej  infraštruktúry,  či potreba radikálnej zmeny distribučných modelov kultúrnych produktov a prechod kultúrneho sektora do  digitálneho  veku  patria  k tým  najpotrebnejším  reformám  a  investíciám  v tomto  sektore  na Slovensku. Preto by zahrnutie kultúry a kreatívneho priemyslu nielen významne prispelo k digitálnej a zelenej transformácii Slovenska, ale prinieslo aj vysokú hodnotu za peniaze pri obnove ekonomiky a zvyšovaní kvality života.

Zmyslom plánov obnovy je obnoviť sektory postihnuté krízou a dať im nové rozvojové impulzy. Hierarchia priorít, ktoré jednotlivé krajiny vo svojich plánoch predkladajú, hovorí o tom, čo je pre ne dôležité.  Slovenský  návrh  RRF  ignoruje  rozsah  poškodenia  kultúrnych  a kreatívnych  sektorov spôsobený pandemickými opatreniami, neberie do úvahy jednoznačné ekonomické dáta a nevníma spoločenskú dôležitosť obnovy týchto sektorov a ich kľúčovú úlohu pri obnove krajiny, ekonomiky a spoločnosti.

Ako zástupcovia kultúrneho a kreatívneho sektora, reprezentujúci mnohé inštitúcie a aktivity v tejto pre  život  a obnovu  spoločnosti  nesmierne  dôležitej  oblasti,  preto  žiadame  Európsku  komisiu a európske inštitúcie, aby pri schvaľovaní Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky venovali pozornosť chýbajúcim investíciám do kultúry a kreatívneho priemyslu a viedli dialóg s vládou SR o zaradení kultúry do predložených reforiem, najmä čo sa týka inštitucionálnych reforiem štátnej kultúrnej infraštruktúry, verejných investícií do novej kultúrnej infraštruktúry, konsolidácie sektora prostredníctvom  verejných  nákupov  diel  a obsahov  a podpory  vzniku  nových  modelov  tvorby a distribúcie kultúrnych produktov.

Veríme, že ako zástupcovia európskych inštitúcií budete brať stanovisko kultúrnej obce na Slovensku do úvahy pri finálnom schvaľovaní slovenského Plánu obnovy a odolnosti. Za pochopenie vopred ďakujeme.

S úctou

pripájam sa svojim podpisom k výzve

Ľubo Belák

Aj vy sa môžete pridať

pošlite svoje osobné údaje (meno, profesia) na "zora.jaurova (@)iclou.com"

Dnešný dátum

piatok, 24 september 2021
13:11:38

Návštevníci

Práve tu je 228 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Novinky

Kde bolo, tam bola s Petrom Nagyom Kde bolo, tam bola s Petrom Nagyom 2021-09-19 - Streda na Trojke patrí spomínaniu...tentoraz s Petrom Nagy Čítaj viac
Kde bolo, tam bola so Števom Skrúcanným Kde bolo, tam bola so Števom Skrúcanným 2021-09-13 - Každé spomínanie má svojho zástupcu...tentoraz so Števom... Čítaj viac
Rockovanie v Juvente alebo konečne sa našiel komik Rockovanie v Juvente alebo konečne sa našiel komik 2021-09-13 - Po čase absencie divadelného života v Bratislave konečne... Čítaj viac
Kde bolo, tam bola - s Martinom Sarvašom Kde bolo, tam bola - s Martinom Sarvašom 2021-09-03 - Kde bolo, tam bola s Martinom Sarvašom Čítaj viac
Kde bolo, tam bola - začíname Kde bolo, tam bola - začíname 2021-09-01 - Dnes začíname s Kamilom Peterajom... Čítaj viac

JEvents Calendar

September 2021
S M T W T F S
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2