Čierne na bielom

Predaj * Martinus * ArtForum Pantarhei

Návštevnosť

1174372
DnesDnes1051
VčeraVčera6136
Tento týždeňTento týždeň1051
Tento mesiacTento mesiac94033
CelkoveCelkove1174372

Čitáreň

Video vyhľadávanie

Foto

Sme banner central

 

lubo4

Pozývam všetkých na okružnú cestu po mojom živote. Nie že by bol niečím výnimočný, ale nechcem byť na tejto ceste sám.
Internet je dnes pre mnohých jediným spôsobom ako sa stretávať s ľuďmi, vymieňať si názory a tak trochu si aj posťažovať. Pre mňa je to jeden z novodobých spôsobov poznania. Keď sa chcem porozprávať s priateľom tak ho radšej pozvem na pohár vína, prípadne kávy.
Preto je moja webová stránka tak trochu zrkadlom mojej práce a názorov, ktoré nemusia a ani neboli geniálne, naopak niekedy až zarážajúco naivné. Ale taký je človek. Géniovia žijú iba v memoároch a v tradícii.
Niekedy mám pocit, najmä keď sa pozriem späť, že som prežil niekoľko životov a už ma na tomto svete nič neprekvapí. Viem, je to len nostalgia za tým, čo bolo, pri čom som bol aj ja a kde som stretol veľa nových ľudí, v nových prostrediach a situáciách. Je stále čo objavovať, čomusi sa priučiť. Práve vtedy mám pocit, že som malé dieťa a priznám sa, veľmi rád sa tajne vo vnútri správam ako puberťák.
Ponúkam informácie nielen o tom, čo som vytvoril, ale aj práce svojich priateľov alebo ľudí, ktorých si vážim. Viem, že tu nebudeme naveky a je dobre si zalistovať v denníku osudov každého človeka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BIGBÍŤÁK

Predna strana Bigbitak web

  SLOVÁ

                                                                                                                                                                                         Lubo CD predny obal web

 

Michal Belak zivotopis

ocko-klobuk

Michal Belák

herec, spevák – bariton, konferencier, autor pesničkových textov

narodený: 29.9.1920 v Bučanoch /okr. Trnava/

zomrel: 16.3.1981 v Bratislave

Otec : Anton Belák

Matka: Terézia Beláková rod. Nosková

súrodenci: Rudolf, Amália

Manželka: Paula Beláková rod. Adámková

deti: Ľubomír Belák, Jana Valihorová, Daniela Luthová

1930 – 38 – študoval na gymnáziu v Trnave

1938 – 40 – študoval na Lekárskej fak. v Bratislave

spev u M. Ratajovej – Schimplovej a A. Korínskej

1940 – 45 – hlásateľ bratislavského rozhlasu

1945 – 50 – redaktor časopisu LET

1951 – 1953 – člen oprerného zboru SND

1953 – 56 člen operety Novej scény

1958 – 1970 člen hereckého súboru TATRA kabaret /neskôr Tatra revue/

Priebežne účinkoval v Československom rozhlase a televízii ako herec, spevák, konferencier a komentátor.

Ako spevák pôsobil najmä v oblasti zábavnej hudby. Najznámejšou piesňou bol duet s vlastnou dcérou Janou Belákovou „Povedz mi otec“ od V. Bukového, kde bol aj spoluautorom slovenskej verzie textu. Známa bola aj jeho interpretácia piesne z muzikálu SHOWBOAT – „Pieseň otroka“. Najbohatšie obdobie bolo počas účinkovania v Tatra kabatere /Tatra revue/, kde stvárnil množstvo postáv a speváckych úloh v inscenáciách ako „Randesvous v Bratislave“, „…aj keby chleba nebolo“, „Salto mortále“ s tanečným orchestrom Juraja Bercelera.

V speváckej úlohe vystupoval aj v muzikáloch /Podkovičky za korunu, Mansel Nitoush – ČST/ v hrách / Nebo na zemi, Škriepky v Chiozze /Nová scéna/

Pravidelne účinkoval na estrádnych pódiách po celom Československu ako konferencier ale aj ako spevák spolu s hudobnou skupinou Ľubomíra Beláka.

link na ďalšie informácie:

Michal Belák - Normalizačný životopis

Bučany - Nyaryovská kúria - Michal Belák - Život a tvorba

Povedz mi otec

Michal Belák so svojou dcérou Janou Belákovou

(video)

You must have the Adobe Flash Player installed to view this player.

100 rokov do neba

televízny dokument o živote Michala Beláka

(video)

You must have the Adobe Flash Player installed to view this player.

Môj životopis

lubo-hlavny-def

 Ľubomír Belák

Narodil som sa 5. januára 1951 v Bratislave. Vzhľadom na rodinné prostredie, kde matka Paula Beláková bola členkou opery SND a otec Michal Belák známym hercom, kabaretiérom a členom divadla TATRA KABARET, som sa venoval najmä hudbe.

Už na základnej škole začiatkom šesťdesiatych rokov som sa stal členom jednej z prvých big-beatových skupín na Slovensku THE PLAYERS spolu s Jozefom Barinom, ktorá pre spoločnosť OPUS a Slovenský rozhlas nahrala vyše 17 pôvodných inštrumentálnych nahrávok.

1968 zakladám skupinu Ľuba Beláka so speváčkou Evou Kostolányiovou. V roku 1969 skupina odchádza na turné do zahraničia. Na koncertných pódiách doma a v zahraničí pôsobím ako hudobník, spevák, skladateľ a vedúci vlastnej skupiny ĽUBA BELÁKA /Skupina Ľuba Beláka/ až do roku 1980. Skupina spolupracovala s Karolom Duchoňom, Jankom Lehotským a Janou Belákovou, Janou Kociánovou, s ktorými nahrala mnohé hudobné skladby pre Slovenský rozhlas a Slovenskú televíziu. So sestrou Janou sme vytvorili súrodenecký spevácky duet.

V roku 1980 zakladám rockovú hudobnú skupinu LBT, v ktorej sa vystriedali hudobníci ako Andrej Šeban, Dušan Valihora, Ján Fabrický, Marián Greksa a Jozef Bartovič. Zo spolupráce vznikla LP platňa LBT. Počas hudobníckej kariéry som sa venoval skladateľskej činnosti nielen pre vlastnú hudobnú skupinu, ale aj pre dramatickú tvorbu v Slovenskom Rozhlase, Slovenskej televízii a Krátkom filme. Pripravoval som hudobnú časť televíznej cyklickej relácie Slniečko na rukavičke /aj zvučku/. Päť rokov som ako hudobný aranžér spolupracoval s Radošinským naivným divadlom. Významná bola i moja účasť ako hudobníka /gitaristu/ na hudobnom projekte Jaroslava Filipa, Jula Satinského a Milana Lasicu – Bolo nás jedenásť.

V roku 1984, po ukončení vysokoškolského štúdia Teórie kultúry na FFUK a obhájenia titulu doktor filozofie (1985), som nastúpil ako dramaturg do Hlavnej redakcie zábavných programov v Československej televízii. Dramaturgicky som sa podieľal najmä na hudobno-zábavných reláciách ako bol Triangel, Rhytmick, Heuréka, Apríl, apríl a veľkých revuálnych show ako boli Dvaja z jedného mesta, Televízny Silvester a filmových projektov Takmer ružový príbeh /réžia Juraj Jakubisko/ a Alibaba a štyridsať zbojníkov /koprodukčný baletný televízny film/.

V roku 1989 už ako hlavný dramaturg HRZP som sa po novembri v roku 1989 zapojil do spoločenských zmien, kde som ako člen Organizačného výboru STV spolupracoval pri zmenách vo vnútri televízie. Bol som jeden z dramaturgov prvých revolučných Dialógov a mal som na starosti vnútorný informačný kanál.

Využil som možnosť študijného pobytu v BBCVoice of America a Holandskej televízie, kde som získal na vtedajšiu dobu dostatok informácií o fungujúcom mediálnom prostredí vo vyspelých štátoch  Európy a Ameriky.

Vzhľadom na vlastné ambície a príležitosti, ale aj pre nestabilné podmienky, ktoré mi po študijných pobytoch poskytoval zamestnávateľ STV, v roku 1992 som rozviazal pracovný pomer a stal som sa riaditeľom prvej televíznej producentskej holandsko-slovenskej firmy pôsobiacej na Slovensku –Redstone Bratislava s.r.o.. Táto pripravovala v koprodukcii pre Slovenskú televíziu relácie ako RHYTMICK, ČO DOKÁŽE ULICA a pre TV NOVA reláciu Ptákoviny.

V roku 1994 po ukončení pôsobenia firmy Redstone Bratislava s.r.o. som ako konateľ a producent spoločnosti TATRA ABB s.r.o. pripravoval televízne cykly do programu Slovenskej televízie, TV Markízy a VTV. Vznikajú nové televízne projekty – Príbeh zvaný droga, Redline, Muzik klub, Korzo, Keď odchádza kapela, TOPSET, RELAX.

V roku 1995 som ako fyzická osoba získal licenciu na televízne vysielanie regionálnej bratislavskej televízie CITY TV, ktorá vysielala približne pol roka, pokiaľ nebola jej činnosť administratívne zastavená.

V roku 1998 som nakrátko nastúpil do televízie VTV ako hlavný dramaturg. Aj popri tom som ďalej produkoval zábavné relácie ako Ide pieseň okolo, Záhorácka búda, Na dychovú nôtu.

V rokoch 2000 až 2005 som pôsobil ako riaditeľ lokálnej Televízie Ružinov, kde som naštartoval novú organizačnú a vysielaciu štruktúru.

V roku 2007 som na základe môjho projektu na internetovú televíziu /IPTV/ začal s realizácou X@TV, ktorá bude využívať nové technologické možnosti digitálneho vysielania a interaktivity. Venoval som sa nielen technologickým problémom, ale aj interaktívnemu využitiu webu a novej filozofii televíznej programovej služby.

K významnejším spoluprácam, ako skladateľ, patrí príprava animovaného cyklu s karikaturistom a animátorom Ivanom Popovičom MAŤ TAK O KOLIESKO VIAC /2003 - 2009/.

Spolupracoval som s tímom festivalu humoru a satiry Kremnické Gagy nielen ako člen Akadémie humoru a satiry, ale aj ako tvorca dokumentov o festivale /RTV, Markíza/.  Viacero rokov som sa zúčastňoval hlasovania ako člen Hudobnej akadémie.

V roku 2008 som po vyše dvadsiatich rokoch vydal noý album na CD - BIGBÍŤÁKJe na nej 14 pesničiek. Autorom hudby som sám. Texty piesní sú tiež vlastné až na piesne Podobenstvo o hniezde – Milan Rúfus, Dúha – Ivan Popovič a Povedz mi otec /cover version/ - Rudolf Skukálek a Michal Belák /otec/. Nie je to návrat do spomienok na Slovenský bigbít, sú to moje myšlienky dospievajúceho dôchodcu, nenapraviteľného idealistu a milovníka všetkého krásneho, čo život prináša.

V roku 2009 som prijal pozvanie do Slovenského centra P.E.N

V roku 2013 som sa stal predsedom Asociácie organizácií spisovateľov na Slovensku. Vo funkcii som bol až do roku 2015.

Zatiaľ je môj životopis otvorený. Uvidíme dokedy??????????

Povedz mi otec – starý záznam /prepis z filmu/ piesne s otcom Michalom Belákom a sestrou Janou Belákovou

Nebo, peklo, raj – nový videoklip na pieseň z nového CD BIGBÍŤÁK – autor a režisér Ivan Popovič /známy slovenský karikaturista a animátor/ a Dávid Popovič /grafik a aniomátor, syn Ivana Popoviča/

ROMAN – nový videoklip pesničky z CD  BIGBÍŤÁK.

Kontakt:

Mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

 

Dnešný dátum

pondelok, 17 jún 2024

Návštevníci

Práve tu je 81 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Novinky

Kam mieri v mieri Európa? Kam mieri v mieri Európa? 2024-06-11 - Napriek zhodnej podobe slova „mieri“ sú jeho významy v... Čítaj viac
Svetová premiéra kvadrofonickej AIDY v Banskej Bystrici Svetová premiéra kvadrofonickej AIDY v Banskej Bystrici 2024-05-27 - Ak by si niekto myslel, že v Banskej Bystrici zaúradovala umelá... Čítaj viac
Občianska vojna, politický gýč, Snowden, nebinárny sex a Európska únia Občianska vojna, politický gýč, Snowden, nebinárny sex a Európska únia 2024-05-16 - Na premiéra Slovenskej republiky bol spáchaný atentát! Toľko... Čítaj viac
Rozlúčka s Dušanom Grúňom 2024-04-24 - Volali sme ho Duško Hudobný svet má jednu zvláštnosť.... Čítaj viac
Janko Lehotský 77 2024-04-18 - Archívne víno Janka Lehotského   Veľký... Čítaj viac

JEvents Calendar

June 2024
S M T W T F S
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Používame cookies!

Na našej webovej stránke používame cookies. Niektoré z nich sú nevyhnutné pre fungovanie stránky, iné nám pomáhajú zlepšovať túto stránku a používateľskú skúsenosť (tracking cookies). Môžete sa sami rozhodnúť, či chcete cookies povoliť alebo nie. Upozorňujeme, že ak ich odmietnete, možno nebudete môcť využívať všetky funkcie stránky.