Pán Kiska, ospravedlňte sa mladým ľuďom

Lubo 11 obcankaJe 26. marca 2018. V Národnej rade prijíma predseda Národnej rady SR dvoch mladých ľudí a pozýva ich na rozhovor. Volajú sa Adam Bajo a Dávid Straka.

Sú to tí mladí ľudia, ktorí po niekoľko piatkov organizovali protestné demonštrácie za urýchlené vyšetrenie vraždy ich rovesníkov, za odstúpenie vlády a ministra vnútra a za predčasné parlamentné voľby. Kde bol 26. marca prezident Kiska?

„Nezhodli sme sa na všetkom. Ale keďže sa bude hlasovať o dôvere vláde, ďalšie protesty nebudú," povedal Bajo novinárom. Jednoducho niekto vypol vypínač elektrického prúdu, ktorý napájal davy demonštrantov legitímne žiadajúcich zmeny. Prezident sa na prvom proteste so zamračeným pohľadom postavil na javisko, ktoré mu nepatrilo a v prejave sľúbil nemožné. V prezidentskom paláci predčasné parlamentné voľby, ale najmä podporu mladým demonštrujúcim občanom Slovenskej republiky. Odhady zúčastnených boli vysoké. 20,40,60,100 tisíc ľudí na námestiach po celom Slovensku. Som presvedčený, že tí, ktorí stáli viackrát na námestiach tam neprišli, aby si dali párky a pivo. Bol to úprimný úmysel zmeniť skorumpovaný systém vládnutia na Slovensku a vrátiť moc tým, ktorí ju delegovali na svojich zástupcov, politikov v Národnej rade. Dokonca za to, že budú zastupovať ich záujmy, voliči odovzdali časť svojich zaplatených daní, aby ich zvolené  politické strany konali čestne a v zmysle ich predvolebných sľubov. Už pri prvom optimistickom nádychu im však niekto vypol prúd, ktorý nielen napájal komunikačné zariadenie zvolávajúce nespokojencov na námestia, ale cez „nezávislé“ médiá im našepkával čo, ale najmä proti čomu majú protestovať. Akosi sa na nich priživovalo podozrivo veľa záhadných indivíduí, ktoré to nerobili nezištne. Alebo žeby na Slovensku akýmsi zaklínadlom ožil Vyšší princíp mravný?

Zázrak sa nekonal. Ľudia nakoniec spolu s organizátormi protestov zostali na ulici osamotení, ale najmä bezradní. Opustili ich tí, ktorí ich na protest vyzvali. A na ich čele stál náš všenárodný podvodník z prezidentského paláca. Prečo sa 26.marca zdekoval a ukryl pred očami mladých ľudí? Jednoducho scenár, ktorý mu diktoval kroky prezidenta „nás všetký“ nebol v rukách dobrých dramaturgov. Hyenistickým vláčením mŕtvych tiel dvoch mladých ľudí po médiách rozbehli kolotoč udalostí, ktorý však vo finále nezvládli. Zo situácie na námestiach mal „náš“ prezident vytĺcť body pre budúce prezidentské voľby v roku 2019, ale najmä pre parlamentné voľby 2020. Jeho strana, ESET - Progresívne Slovensko, ako milície, ktoré sa v roku 1989 skrývali v kasárňach s očakávaním signálu na útok proti demokracii, nebola pripravená na predčasné voľby. Jej preferencie sú v súčasnosti nulové. Ako aj jej šanca na úspech v parlamentných voľbách. Prezidentovi nezostávalo nič inšie, ako vytiahnuť zástrčku a z hodiny na hodinu odobrať energiu protestujúcim mladým ľuďom a odložiť riešenie o dva roky.

Hyenizmus nebol nastavený len na zneuctenie pamiatky dvoch mladých ľudí, ktorí si určite nezaslúžili, aby boli emblémom pokusu o prevrat, nebezpečný bol aj signál, ktorý vychádzal z úst Igora Matoviča. Bol jediným z politikov, ktorý na margo Georga Sorosa vytiahol židovskú kartu. Bol to on, ktorý pri svojom sarkastickom vystúpení pred kamerami TA3 zneuctil Slovákov, ktorí sa hlásia k židovskému pôvodu, a ktorí na vlastnej koži, či na koži svojich rodičov a starých rodičov zakúsili, čo je to pogrom. Matovič v priamom prenose označil Sorosa za žiada. Spojiť maoistu, miliardára Sorosa so židovskou kartou je nielen neúctivé, je to moderný prejav rasizmu. Najmä v spojitosti so skutočnosťou, že v parlamente sedia politici, ktorí sa nebránia spájaniu ich politického presvedčenia s ľudáckym fašizmom.

Na Veľký piatok očakávame sviatosť ukrižovania Ježiša z Nazaretu. Bol to ten, ktorý po príchode do Jeruzalema začal vyháňať predavačov a povedal im: „Môj  dom  bude  domom  modlitby.  A  vy  ste  z  neho  urobili  pelech  lotrov.“ Ježiš, ktorého učenie je základom kresťanskej kultúry v Európe, bol tiež žid. Postavil svoje učenie na láske k blížnemu a na pokání. Nikdy nie je neskoro uznať si svoj podiel viny. Kiska, ktorý je zatiaľ prezidentom „nás všetkých“, sa nespráva ako kresťan. Odmietol účasť na nedeľnom koncerte zvolanej Konferenciou biskupov Slovenska k 30. výročiu Sviečkovej manifestácie v Bratislave. Prezidentov argument, že pozvaní boli aj politici z Ľudovej strany - Naše Slovensko neobstojí. Obrátil sa chrbtom k inštitúcii, ktorá aj napriek rôznym útokom je reprezentantom veriacich, ktorí boli aj jeho voličmi.

Veľký piatok je aj symbolom zmierenia. Ak je Kiska a Matovič dobrý kresťan, ktorý sa môže mýliť, má práve teraz možnosť na pokánie. Bude mu odpustené. Otázkou je však, či si priznajú svoje hriechy a spolu s nimi aj ostatní, ktorí vovliekli Slovensko, ale najmä jej občanov do spoločenského konfliktu.

Ľubo Belák

27.3.2018